گیج دما،گیج فشار

لطفا فقط از طریق واتس آپ درخواست خود را ارسال نمایید 09122209939 -09022209939 ameli@ameli-co.com
دوشنبه, 25 تیر 1403

گیج فشار،گیج دما

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 948
کنترل دما

کنترل دما (3)

پنج شنبه, 13 آبان 1395 ساعت 07:25

انواع کنترل دما

نوشته شده توسط

کنترل دما

کنترل دما توسط دستگاه های مختلف انجام می شود که یکی از این انواع دستگاه ها ترموستات است معمولا ترموستات ها در صنایع مختلف برای دقت های مختلف برای کنترل دما بکار میروند. امروز می خواهیم دو نوع عمده ترموستات را بررسی کنیم این دونوع دستگاه کنترل دما عبارت اند از ترموستات دیگ و ترموستات جداری که در ادامه به طور مختصر هر کدام را بررسی می کنیم.

 

ترموستات دیگ:

که به اکوستات مستعرق هم معروف است برای تنظیم دمای مایعات طوری طراحی شده که از آن در تاسیسات حرارت مرکزی برای فرمان دادن به مشعل جهت تنظیم دمای آب دیگ استفاده می شود قسمت حس کننده از نوع هیدرولیکی بوده و به همراه یک غلاف روی دیگ نصب می شود . هنگامیکه دمای آب داخل دیگ به دمای تنظیم شده روی اکوستات برسد کلید داخل اکوستات توسط بالب قطع می شود و مشعل از کار می افتد و پس از سرد شدن آب دیگ مجددا کلید وصل می شود و مشعل روشن می گردد.
ترموستات جداری :

حس کننده این ترموستات از نوع بی متالی است و کاربرد آن در ساختمان های چند اتاقی است که نمی توان تعداد زیادی ترموستات اتاقی برای اتاقها نصب کرد به این صورت که یک ترموستات جداری برای لوله اصلی در نظر می گیرند این ترموستات دارای دگمه ری ست بوده و با پایین آمدن درجه حرارت آب دیگ و رسیدن به دمای مطمئن با فشردن دگمه ری ست مشعل به کار خواهد افتاد .کاربرد دیگر آن خاموش و روشن کردن پمپ سیرکولاسیون می باشد.اکنون با این دو قسم از دستگاه های کنترل دما آشنا شدیم و می دانیم که کاربرد دستگاه کنترل دما جداری و دیگ چیست و نیز با فرآیند کار آنها آشنا شدیم.

 

 

کنترل دما             کنترل دما

چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 14:22

وسایل کنترل دما

نوشته شده توسط

کنترل دما

برای آشنایی با دستگاه کنترل دما بهتر است اول با الفبای دما آشنا شویم .
دماپا یا ترموستات
دستگاهی است برای نگه داشتن دمای یک سامانه در یک محدوده مشخص به کار می‌رود. این کار به‌ وسیله کنترل شارش انرژی گرمایی به درون یا به بیرون از سامانه صورت می‌گیرد. ترموستات‌ها در صنعت تاسیسات مکانیکی برای کنترل دمای آب و یا هوا در سیستم‌های ایجاد برودت و حرارت به کار می‌روند.
دما
دما یکی از ویژگی‌های ماده است که میزان گرمی و سردی آن را نشان می‌دهد و جهت جریان گرما را مشخص می‌کند. اگر دو جسم دارای دمای متفاوت باشند، انرژی گرمایی از جسم گرم‌تر به جسم سردتر منتقل می‌شود تا هنگامی که دمای دو جسم به تعادل برسد.
یکاهای گوناگونی برای اندازه‌گیری دما تعریف شده‌اند. در دستگاه بین‌المللی از یکای کلوین استفاده می‌شود. ولی یکاهای دیگری مانند سلسیوس و فارنهایت نیز برای اندازه‌گیری دما به کار می‌روند.
کلوین
کلوین (نماد: K) یکایی (واحدی) برای اندازه‌گیری دما و یکی از هفت یکای اصلی سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها است. کلوین، یک مقیاس دمایی مطلق ترمودینامیکی است که درآن صفر مطلق — سردترین دمای ممکن — صفر کلوین نام دارد.
مقیاس کلوین و کلوین به احترام فیزیکدان و مهندس اهل ایرلند شمالی، ویلیام تامسون، لُرد کلوین (۱۸۲۴ – ۱۹۰۷) نام گرفته‌اند، کسی که از اهمیت یک «مقیاس ترمودینامیکی مطلق» سخن به میان آورد.
سلسیوس
درجهٔ سِلسیوس (به سوئدی: Celsius) (مخفف: C°) یا سانتی‌گراد یکای سنجش دما است.
نام سلسیوس برای بزرگداشت ستاره‌شناس سوئدی آندرس سلسیوس (۱۷۰۱ تا ۱۷۴۴) که خود، یکایی همانند را برای دما پیشنهاد کرد چنین نامگذاری شده‌است. عبارت درجهٔ سلسیوس می‌تواند اشاره کننده به یک دمای مشخص باشد و یا به بازه‌ای از دما، تفاوت میان دو دما یا یک عدم قطعیت اشاره کند. نام این یکا تا سال ۱۹۴۸ سانتیگراد (centigrade) باقی‌مانده بود. این نام از واژهٔ لاتین centum به معنی «۱۰۰» و gradus به معنی «گام» یا «مرحله» گرفته شده‌است.
معمولا در مواقعی که کنترل دما نیاز است از ترموستات استفاده میشود که ترموستات با توجه به محیطی که در آن کنترل دما انجام میشود دارای معیار های مختلفی است یا با سلسیوس و یا با کلوین کار میکند که جفت آن یکی است اما با توجه به محیط کنترل دما از هرکدام از آنها استفاده میشود .

کنترل دما

کنترل دما

چهارشنبه, 24 شهریور 1395 ساعت 11:33

کنترل دما

نوشته شده توسط

یکی از عوامل مهم در پروژه های صنعتی دما است که معمولا برای اینکه دما از یک حدی بالاتر نرود باید سیستم هایی را طراحی کنیم که کنترل دما در اولویت کار آن باشد چون در اکثر مواقع دما کنترل نشود باعث افزایش مصرف سوخت و هزینه های دیگر میشود و در بعضی موارد امکان از بین رفتن کلیه سیستم های دیگر وجود دارد .برای کنترل دما روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه هر کدام از روش های کنترل دما را بیان میکنیم . از دیگر کاربرد کنترل دما میتوان به کنترل دما در ساختمان ها اشاره کرد کنترل دما در ساختمان نقش کلیدی ای در ایجاد فضایی با طراوت و تولید هوای مطبوع ایفا می کند . ساختمان ها به عنوان عمده ترین مصرف کنندگان انرژی باید در آن از سیستم کنترل دما استفاده شود تا به طور قابل توجهی از مصرف انرژی را کاهش میدهد و همچنین باعث ذخیره منابع انرژی برای ایندگان میشود. جالب است كه بدانيد با كمك سیستم کنترل دما، شما مي توانيد مدتی قبل از ورود به ساختمان، سيستم تهویه را فعال نماييد تا در هنگام ورود ، دماي محيط مطابق با خواست و سليقه شما باشد. اين امر نه تنها هزينه های نگهداري سيستم هاي سرمايشي و گرمايشي شما را كاسته و به طول عمر آنها كمك مي نمايد ، بلكه شما را در مصرف بهينه انرژي و كاهش هزينه هاي ناشي از آن نيز ياري خواهد نمود.

کنترل دما

در موارد دیگری هم کاربرد دارد مثل کنترل دما در ماشین و ... که معمولا توسط ترموستات و ترموکوپل انجام میشود.

کنترل دما                                                     کنترل دما

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت عاملی و مبرمی محفوظ میباشد.